Rohm Semiconductor KTR18EZPF1780
KTR18EZPF1780 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1780
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 178 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1780.pdf
Availability of KTR18EZPF1780
QUANTITY
KTR18EZPF1780 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1780
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1780
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1780
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1780 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1780 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1780
MOSFET P-CH 30V 3.5A TSMT6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.3A 6-DFN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4A 28 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 111 I/O 144FBGA datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 16pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 6POS datasheet.pdf
RES 5.97K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf