Vishay/Dale RN65C9090FB14
RN65C9090FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN65C9090FB14
Brief Description
RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C9090FB14.pdf
Availability of RN65C9090FB14
QUANTITY
RN65C9090FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C9090FB14
Internal Part NumberEIS-RN65C9090FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingBulk
Resistance (Ohms)909
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C9090FB14
Related LinksRN65C9, RN65C9090FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C9090FB14 Details Description
Related parts for RN65C9090FB14
IC OTP 512KBIT 90NS 28TSOP datasheet.pdf
RES 15 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C QUAD 10MSOP datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 33MM datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSIA 0-100MV DIP datasheet.pdf
CONN EDGE .050 150POS DR TH datasheet.pdf