Rohm Semiconductor KTR18EZPF1872
KTR18EZPF1872 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1872
Brief Description
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1872.pdf
Availability of KTR18EZPF1872
QUANTITY
KTR18EZPF1872 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1872
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1872
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1872
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1872 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1872 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1872
TERM SOLDERINAL .116" .250"L datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR 4-INPUT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER .100 1ROW R/A 3POS datasheet.pdf
CURRENT LIMITER 175A 32V FAST datasheet.pdf
CABLE COAX PLEN RG6 18AWG 1000' datasheet.pdf
DISCONN AND TEST TERM BLOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf