Rohm Semiconductor KTR18EZPF1R60
KTR18EZPF1R60 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF1R60
Brief Description
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF1R60.pdf
Availability of KTR18EZPF1R60
QUANTITY
KTR18EZPF1R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF1R60
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF1R60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF1R60
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF1R60 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF1R60 Details Description
Related parts for KTR18EZPF1R60
IDC CABLE - MKS30K/MC34M/X datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD523 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" STR TIN datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
PLATE, DIVIDER datasheet.pdf
MICRO 15 SOCKET 36" RBW FLOAT datasheet.pdf