Rohm Semiconductor KTR18EZPF2404
KTR18EZPF2404 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF2404
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.4M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF2404.pdf
Availability of KTR18EZPF2404
QUANTITY
KTR18EZPF2404 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF2404
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF2404
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF2404
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF2404 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF2404 Details Description
Related parts for KTR18EZPF2404
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TEST JACK PB 6.3A BLACK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 332 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf