Rohm Semiconductor KTR18EZPF26R7
KTR18EZPF26R7 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF26R7
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF26R7.pdf
Availability of KTR18EZPF26R7
QUANTITY
KTR18EZPF26R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF26R7
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF26R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF26R7
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF26R7 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF26R7 Details Description
Related parts for KTR18EZPF26R7
RES SMD 402K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
MOD BLUETOOTH V2.0+EDR USB EXT. datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN UNSHROUDED HDR 20POS .05" datasheet.pdf
TAPE VINYL FOAM 12X12" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf