Rohm Semiconductor KTR18EZPF2801
KTR18EZPF2801 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF2801
Brief Description
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF2801.pdf
Availability of KTR18EZPF2801
QUANTITY
KTR18EZPF2801 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF2801
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF2801
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF2801
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF2801 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF2801 Details Description
Related parts for KTR18EZPF2801
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TOOL STAKING FOR STANDOFFS datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR AMBER datasheet.pdf
ACCY ANTENNA KIT RCM5600W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HDR 100POS 1.27MM datasheet.pdf
MQC-APPLICATOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf