Rohm Semiconductor KTR18EZPF2R00
KTR18EZPF2R00 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF2R00
Brief Description
RES SMD 2 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF2R00.pdf
Availability of KTR18EZPF2R00
QUANTITY
KTR18EZPF2R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF2R00
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF2R00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF2R00
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF2R00 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF2R00 Details Description
Related parts for KTR18EZPF2R00
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 600VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 3KW 400V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5MM datasheet.pdf
CABLE 12COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf