Vishay/Dale RNC60H1931BSB14
RNC60H1931BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1931BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.93K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1931BSB14.pdf
Availability of RNC60H1931BSB14
QUANTITY
RNC60H1931BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1931BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1931BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.93k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1931BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1931BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1931BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1931BSB14
TERM BLOCK PLUG 17POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 200V 4A TO252 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 17.5UH T/H datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
PLUG BLANKING PLASTIC PG 36 datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
INPUT MODULE DC 68MA 24VDC datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
NPN 1MPA(PSI) NPT1/4&10/32 FEMAL datasheet.pdf
CONN HDR 76POS 2MM T/H datasheet.pdf