Rohm Semiconductor KTR18EZPF3013
KTR18EZPF3013 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF3013
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 301K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF3013.pdf
Availability of KTR18EZPF3013
QUANTITY
KTR18EZPF3013 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF3013
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF3013
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF3013
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF3013 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF3013 Details Description
Related parts for KTR18EZPF3013
CONN RP-SMA PLUG 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN D-SUB HOUSING 8W8 RCPT datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROLLER PLUNGER SPDT datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM datasheet.pdf
WET-M16 BRASS EARTH TAG datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS PNL MNT datasheet.pdf
GDT 600V 20% 5KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf