Rohm Semiconductor KTR18EZPF4993
KTR18EZPF4993 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF4993
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF4993.pdf
Availability of KTR18EZPF4993
QUANTITY
KTR18EZPF4993 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF4993
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF4993
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF4993
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF4993 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF4993 Details Description
Related parts for KTR18EZPF4993
Connector Receptacle 4 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC SOURCE DRVR 20BIT SER 28PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf