Rohm Semiconductor KTR18EZPF5111
KTR18EZPF5111 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF5111
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF5111.pdf
Availability of KTR18EZPF5111
QUANTITY
KTR18EZPF5111 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF5111
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF5111
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF5111
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF5111 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF5111 Details Description
Related parts for KTR18EZPF5111
CAP FILM 0.018UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO263 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8TSSOP datasheet.pdf
IC 16-BIT QUAD/PAR D/A 48-SSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf