Rohm Semiconductor KTR18EZPF5360
KTR18EZPF5360 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF5360
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 536 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF5360.pdf
Availability of KTR18EZPF5360
QUANTITY
KTR18EZPF5360 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF5360
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF5360
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF5360
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF5360 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF5360 Details Description
Related parts for KTR18EZPF5360
RES 549 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 8DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1A 200 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 68POS GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL datasheet.pdf