Rohm Semiconductor KTR18EZPF5493
KTR18EZPF5493 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF5493
Brief Description
RES SMD 549K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF5493.pdf
Availability of KTR18EZPF5493
QUANTITY
KTR18EZPF5493 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF5493
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF5493
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF5493
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF5493 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF5493 Details Description
Related parts for KTR18EZPF5493
SWITCH UNIT KNOB 2POS ALT BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 10V 0.15A PWMINI datasheet.pdf
DISPLAY DOT 5X7 GREEN CRC 0.68" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf