Rohm Semiconductor KTR18EZPF5901
KTR18EZPF5901 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF5901
Brief Description
RES SMD 5.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF5901.pdf
Availability of KTR18EZPF5901
QUANTITY
KTR18EZPF5901 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF5901
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF5901
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF5901
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF5901 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF5901 Details Description
Related parts for KTR18EZPF5901
MOSFET N-CH 30V 73A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 80MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 52POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SC 3.81/06/135F 3.2SN GN BX datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 28A 8-HSOP datasheet.pdf
Virtex⑩-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf