Rohm Semiconductor KTR18EZPF7873
KTR18EZPF7873 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPF7873
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 787K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPF7873.pdf
Availability of KTR18EZPF7873
QUANTITY
KTR18EZPF7873 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPF7873
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPF7873
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Featured ProductROHM Chip Resistors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPF7873
Related LinksKTR18E, KTR18EZPF7873 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPF7873 Details Description
Related parts for KTR18EZPF7873
Connector Plug USB - micro A 2.0 5 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
THERMAL PAD TG6050 33.9X33.9X1MM datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 105.78 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf