Rohm Semiconductor KTR18EZPJ1R1
KTR18EZPJ1R1 picture photo
Mfg. Part Number
KTR18EZPJ1R1
Brief Description
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
KTR18EZPJ1R1.pdf
Availability of KTR18EZPJ1R1
QUANTITY
KTR18EZPJ1R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR18EZPJ1R1
Internal Part NumberEIS-KTR18EZPJ1R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
High Voltage KTR Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, High Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR18EZPJ1R1
Related LinksKTR18E, KTR18EZPJ1R1 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR18EZPJ1R1 Details Description
Related parts for KTR18EZPJ1R1
DIODE ZENER 19V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRVR/RCVR LP 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 1.0UF 6.3V 0603 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 4POS 1MM 2" datasheet.pdf