Riedon PFC10-8K2F1
PFC10-8K2F1 picture photo
Mfg. Part Number
PFC10-8K2F1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.2K OHM 1% 25W PFC10
Datasheet Download
PFC10-8K2F1.pdf
Availability of PFC10-8K2F1
QUANTITY
PFC10-8K2F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PFC10-8K2F1
Internal Part NumberEIS-PFC10-8K2F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNon-Inductive Thin Film Power Resistors
Featured ProductPFC Series
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPFC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CasePFC10 (TO-126 SMT)
Supplier Device PackagePFC10
Size / Dimension0.472" L x 0.323" W (12.00mm x 8.20mm)
Height0.041" (1.05mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PFC10-8K2F1
Related LinksPFC10, PFC10-8K2F1 Datasheet, Riedon Distributor
PFC10-8K2F1 Details Description
Related parts for PFC10-8K2F1
IC DIVIDER DIV X2 ECL 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
2 X 5POS DIL EXT P/HEADER (6MM) datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 5.1K OHM 6SIP datasheet.pdf
PMODRS232 CONVERTER MODULE datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1W DO204AL datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
MOD IPM SLLIMM 20A 600V 25SDIP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf