Rohm Semiconductor KTR25JZPF4703
KTR25JZPF4703 picture photo
Mfg. Part Number
KTR25JZPF4703
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470K OHM 1% 1/3W 1210
Datasheet Download
KTR25JZPF4703.pdf
Availability of KTR25JZPF4703
QUANTITY
KTR25JZPF4703 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR25JZPF4703
Internal Part NumberEIS-KTR25JZPF4703
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesKTR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR25JZPF4703
Related LinksKTR25J, KTR25JZPF4703 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR25JZPF4703 Details Description
Related parts for KTR25JZPF4703
BRD SPT EDGE HOLD SNAP LOCK 25MM datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 215MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE MINI SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
OUTPUT MODULE 16 SOLID ST 24VDC datasheet.pdf
CONN SOCKET 210POS 5ROW GOLD datasheet.pdf