Rohm Semiconductor KTR25JZPJ183
KTR25JZPJ183 picture photo
Mfg. Part Number
KTR25JZPJ183
Brief Description
RES SMD 18K OHM 5% 1/3W 1210
Datasheet Download
KTR25JZPJ183.pdf
Availability of KTR25JZPJ183
QUANTITY
KTR25JZPJ183 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTR25JZPJ183
Internal Part NumberEIS-KTR25JZPJ183
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesHigh Voltage
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTR25JZPJ183
Related LinksKTR25J, KTR25JZPJ183 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KTR25JZPJ183 Details Description
Related parts for KTR25JZPJ183
CONN HEADER 24POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC MPU SITARA 600MHZ 324NFBGA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SC59-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.25A SOT23 datasheet.pdf
1 2" SNAP MOUNT datasheet.pdf