United Chemi-Con KTS101B475K43E0T00
KTS101B475K43E0T00 picture photo
Mfg. Part Number
KTS101B475K43E0T00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 100V X7R 1812
Datasheet Download
KTS101B475K43E0T00.pdf
Availability of KTS101B475K43E0T00
QUANTITY
KTS101B475K43E0T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTS101B475K43E0T00
Internal Part NumberEIS-KTS101B475K43E0T00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesNTS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTS101B475K43E0T00
Related LinksKTS101B47, KTS101B475K43E0T00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KTS101B475K43E0T00 Details Description
Related parts for KTS101B475K43E0T00
RES 422K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8-BIT 64K FLASH 68-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD BUFF 20-TSSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 2.67MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 128X64 BLK/W datasheet.pdf
CAP CER 18PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
HEATSINK FOR 21MM BGA datasheet.pdf