United Chemi-Con KTS500B685M43N0T00
KTS500B685M43N0T00 picture photo
Mfg. Part Number
KTS500B685M43N0T00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6.8UF 50V X7R 1812
Datasheet Download
KTS500B685M43N0T00.pdf
Availability of KTS500B685M43N0T00
QUANTITY
KTS500B685M43N0T00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KTS500B685M43N0T00
Internal Part NumberEIS-KTS500B685M43N0T00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesNTS
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KTS500B685M43N0T00
Related LinksKTS500B68, KTS500B685M43N0T00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KTS500B685M43N0T00 Details Description
Related parts for KTS500B685M43N0T00
IC BUS DVR TRI-ST HEX 16DIP datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 1200PF 2% 100V 2220 datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
IC PWM DOUBLER MONITOR 10DFN datasheet.pdf
TOOL FLAT SPANNER FOR COLLET NUT datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf