Intel KU80960CF33
KU80960CF33 picture photo
Mfg. Part Number
KU80960CF33
Brief Description
IC MPU I960 33MHZ 196QFP
Datasheet Download
KU80960CF33.pdf
Availability of KU80960CF33
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KU80960CF33 Order Process
Ship out your order
Specifications of KU80960CF33
Internal Part NumberEIS-KU80960CF33
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)5 (48 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microprocessors
Seriesi960
PackagingTray
Core Processori960
Number of Cores/Bus Width1 Core, 32-Bit
Speed33MHz
Co-Processors/DSP-
RAM ControllersDRAM
Voltage - I/O5.0V
Operating Temperature0°C ~ 100°C
Security Features-
Package / Case196-QFP
Supplier Device Package196-QFP
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KU80960CF33
Related LinksKU809, KU80960CF33 Datasheet, Intel Distributor
KU80960CF33 Details Description
Related parts for KU80960CF33
CONN MAG-MATE POKE-IN STRIP datasheet.pdf
HEADER 6POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 4" 2S FIN datasheet.pdf
RES 3.604K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
JRC TRX EXT H-7ZCND0982 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS JAM NUT PIN M12 datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 2 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf