TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUL-11A15S-240
KUL-11A15S-240 picture photo
Mfg. Part Number
KUL-11A15S-240
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Datasheet Download
KUL-11A15S-240.pdf
Availability of KUL-11A15S-240
QUANTITY
KUL-11A15S-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUL-11A15S-240
Internal Part NumberEIS-KUL-11A15S-240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKUL
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current-
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)204 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time25ms
Release Time25ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power-
Coil Resistance179 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUL-11A15S-240
KUL-11A15S-240 Details Description
Related parts for KUL-11A15S-240
FILTER LINE 6.9MH 4A datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
IC POWER DIST LOAD SW SOT23-6 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
1,5UF 63V 5X11 datasheet.pdf