Seiko Instruments S-1112B42MC-L7BTFG
S-1112B42MC-L7BTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1112B42MC-L7BTFG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 4.2V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
S-1112B42MC-L7BTFG.pdf
Availability of S-1112B42MC-L7BTFG
QUANTITY
S-1112B42MC-L7BTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1112B42MC-L7BTFG
Internal Part NumberEIS-S-1112B42MC-L7BTFG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output4.2V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.19V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1112B42MC-L7BTFG
Related LinksS-1112B42, S-1112B42MC-L7BTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1112B42MC-L7BTFG Details Description
Related parts for S-1112B42MC-L7BTFG
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ6 PG21 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 6.8A TO220FP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP 80TQFP datasheet.pdf
SENSOR 100PSID MV DUAL datasheet.pdf
CABLE ASSY SOCKET 20POS 28AWG datasheet.pdf
HEAVY DTY DOUBLE EYE 2.5-3" 39" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CABLE 5POS FMALE-MALE,RA M12 20M datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD R-R LP 14-DIP datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 900MA 600 MOHM datasheet.pdf