TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUMP-14D18-12
KUMP-14D18-12 picture photo
Mfg. Part Number
KUMP-14D18-12
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 15A 12V
Datasheet Download
KUMP-14D18-12.pdf
Availability of KUMP-14D18-12
QUANTITY
KUMP-14D18-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUMP-14D18-12
Internal Part NumberEIS-KUMP-14D18-12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPlug-In Relays
3D Model9-1393116-0.pdf
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKUMP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current100mA
Coil Voltage12VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage277VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time15ms
Release Time10ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1.2 W
Coil Resistance120 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUMP-14D18-12
Related LinksKUMP-1, KUMP-14D18-12 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KUMP-14D18-12 Details Description
Related parts for KUMP-14D18-12
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 72POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 400VAC Y5V RDL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP SILICON 0.1UF 15% 11V 0404 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 895MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf