TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUP-14A31F-120
KUP-14A31F-120 picture photo
Mfg. Part Number
KUP-14A31F-120
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 5A 120V
Datasheet Download
KUP-14A31F-120.pdf
Availability of KUP-14A31F-120
QUANTITY
KUP-14A31F-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUP-14A31F-120
Internal Part NumberEIS-KUP-14A31F-120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesKUP
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current24mA
Coil Voltage120VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time15ms
Release Time10ms
FeaturesIncandescent Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power2.9 VA
Coil Resistance1.7 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 45°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUP-14A31F-120
KUP-14A31F-120 Details Description
Related parts for KUP-14A31F-120
SW LEVER SPDT .1A W/WIRES 125V datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1A 181 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 3.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 800A DO200AA datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 965 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 90W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 0.2A SOT23-3 datasheet.pdf
Dual, 12-/14-/16-Bit nanoDACs with 5ppm/C On-Chip Ref, I2C Interface IC datasheet.pdf