TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUP-14AE5-240
KUP-14AE5-240 picture photo
Mfg. Part Number
KUP-14AE5-240
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 240V
Datasheet Download
KUP-14AE5-240.pdf
Availability of KUP-14AE5-240
QUANTITY
KUP-14AE5-240 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUP-14AE5-240
Internal Part NumberEIS-KUP-14AE5-240
Coil TypeNon Latching
Coil Current11.25mA
Coil Voltage240VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)204 VAC
Release Time10ms
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power2.9 VA
Coil Resistance7.2 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 45°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUP-14AE5-240
Related LinksKUP-14, KUP-14AE5-240 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KUP-14AE5-240 Details Description
Related parts for KUP-14AE5-240
POT SLIDE 10K OHM .1W 60MM datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE 1.6A HOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf
CAP CER 1PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 20W 11MULTIWATT datasheet.pdf
RES SMD 3.48M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
IC SBC LIN 3.3V 32HTSSOP datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PLIER 6" LONG NOSE WITH SIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS PNL MNT PIN datasheet.pdf