TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUP-14D55-12
KUP-14D55-12 picture photo
Mfg. Part Number
KUP-14D55-12
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V
Datasheet Download
KUP-14D55-12.pdf
Availability of KUP-14D55-12
QUANTITY
KUP-14D55-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUP-14D55-12
Internal Part NumberEIS-KUP-14D55-12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPanel Plug-In Relays
3D Model3-1393118-7.pdf
Coil TypeNon Latching
Coil Current100mA
Coil Voltage12VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1.2 W
Coil Resistance120 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUP-14D55-12
Related LinksKUP-14, KUP-14D55-12 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KUP-14D55-12 Details Description
Related parts for KUP-14D55-12
CONN HEADER 14POS R/A W/O PEGS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 12V datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 4B 16TQFN datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 120 OHM .45A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 2/3W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf