TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUP-17D55-24
KUP-17D55-24 picture photo
Mfg. Part Number
KUP-17D55-24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 24V
Datasheet Download
KUP-17D55-24.pdf
Availability of KUP-17D55-24
QUANTITY
KUP-17D55-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUP-17D55-24
Internal Part NumberEIS-KUP-17D55-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1.8 W
Coil Resistance320 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 50°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUP-17D55-24
Related LinksKUP-17, KUP-17D55-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KUP-17D55-24 Details Description
Related parts for KUP-17D55-24
IC BUFF/DVR TRI-ST 20BIT 56TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf