Vicor Corporation VI-21Z-IY-B1
VI-21Z-IY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21Z-IY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VI-21Z-IY-B1.pdf
Availability of VI-21Z-IY-B1
QUANTITY
VI-21Z-IY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21Z-IY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21Z-IY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21Z-IY-B1
Related LinksVI-21Z, VI-21Z-IY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21Z-IY-B1 Details Description
Related parts for VI-21Z-IY-B1
IC REG LDO 5V 20MA 6DFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 40COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
IC REG LDO POS/NEG ADJ 3A TO220 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CAP POLYMER 390UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO 38.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.9V 50MA SNT6A datasheet.pdf