TE Connectivity Potter & Brumfield Relays KUP-1D55-24
KUP-1D55-24 picture photo
Mfg. Part Number
KUP-1D55-24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Datasheet Download
KUP-1D55-24.pdf
Availability of KUP-1D55-24
QUANTITY
KUP-1D55-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of KUP-1D55-24
Internal Part NumberEIS-KUP-1D55-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Coil TypeNon Latching
Coil Current51mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage240VAC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
FeaturesInsulation - Class B
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
Coil Power1.25 W
Coil Resistance472 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KUP-1D55-24
Related LinksKUP-1, KUP-1D55-24 Datasheet, TE Connectivity Potter & Brumfield Relays Distributor
KUP-1D55-24 Details Description
Related parts for KUP-1D55-24
LED YELLOW CLEAR 3MM RND T/H R/A datasheet.pdf
IC INTEGER-N PLL W/VCO 40VQFN datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM OTP HV 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
DIN-SIGNAL FIXING BRACKET R32 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 40.2 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X25.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf