FFF KV04505400J0G
KV04505400J0G picture photo
Mfg. Part Number
KV04505400J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
Brief Description
508 TB PLU PLU HI/T WF/S
Datasheet Download
KV04505400J0G.pdf
Availability of KV04505400J0G
QUANTITY
KV04505400J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KV04505400J0G
Internal Part NumberEIS-KV04505400J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Headers, Plugs and Sockets
SeriesKV
PackagingBulk
TypeHousing for Female Sockets
Number of Positions4
Positions Per Level4
Number of Levels1
Pitch0.200" (5.08mm)
Header Orientation-
Plug Wire Entry180°
Termination StyleCrimp
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Current - IEC-
Voltage - IEC-
Current - UL10A
Voltage - UL300V
Wire Gauge or Range - AWG-
Wire Gauge or Range - mm²1.5-2.5mm²
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Contact Mating Finish-
FeaturesMating Flange
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KV04505400J0G
Related LinksKV0450, KV04505400J0G Datasheet, FFF Distributor
KV04505400J0G Details Description
Related parts for KV04505400J0G
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.03A TO-92 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SO datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 700MM CONN MOD datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 19POS W/PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN SPADE TONG 18-14AWG #8 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf