Bourns Inc. CR0805-JW-302ELF
CR0805-JW-302ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-302ELF
Brief Description
RES SMD 3K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-302ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-302ELF
QUANTITY
CR0805-JW-302ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-302ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-302ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCR0805
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-302ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-302ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-302ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-302ELF
CONN HEADR BRKWAY .100 15POS STR datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO R/A 10POS 30AU datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 10-32 STEATITE 4" datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS SMT VERT 30AU datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf