Eaton (formerly Cooper Bussmann) KW-5R5C104-R
KW-5R5C104-R picture photo
Mfg. Part Number
KW-5R5C104-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 100MF -20% +80% 5.5V T/H
Datasheet Download
KW-5R5C104-R.pdf
Availability of KW-5R5C104-R
QUANTITY
KW-5R5C104-R Order Process
Ship out your order
Specifications of KW-5R5C104-R
Internal Part NumberEIS-KW-5R5C104-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
Featured ProductKW Series Supercapacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® KW
PackagingBulk
Capacitance100mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max)0.327" (8.30mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KW-5R5C104-R
Related LinksKW-5R5, KW-5R5C104-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
KW-5R5C104-R Details Description
Related parts for KW-5R5C104-R
CONN HEADER 9POS .156 VERT GOLD datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 4K 28DIP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH REED 170VDC 10W AXL datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 GRN,X,GRN,X datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 450V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR 51POS 0.100 T/H datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 157MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1W DO213AB datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf