SSI Technologies Inc P51-200-G-N-MD-5V
P51-200-G-N-MD-5V picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-N-MD-5V
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 200PSI 1.2-20UNF-2A 1-5V
Datasheet Download
P51-200-G-N-MD-5V.pdf
Availability of P51-200-G-N-MD-5V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
P51-200-G-N-MD-5V Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-N-MD-5V
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-N-MD-5V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductP51 MediaSensor™ Family
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port Size-
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleMD, 4 Pin
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-N-MD-5V
Related LinksP51-200-, P51-200-G-N-MD-5V Datasheet, SSI Technologies Inc Distributor
P51-200-G-N-MD-5V Details Description
Related parts for P51-200-G-N-MD-5V
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 15W datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 48V datasheet.pdf
IC PCI-EXPRESS X1 PHY 81-LFBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf