Vishay/Dale RWR78S1820FSB12
RWR78S1820FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR78S1820FSB12
Brief Description
RES 182 OHM 10W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR78S1820FSB12.pdf
Availability of RWR78S1820FSB12
QUANTITY
RWR78S1820FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR78S1820FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR78S1820FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR78S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)182
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR78S1820FSB12
Related LinksRWR78S1, RWR78S1820FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR78S1820FSB12 Details Description
Related parts for RWR78S1820FSB12
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 150V 0606 datasheet.pdf
IGBT MOD TRENCH ASYM BRIDGE SP4 datasheet.pdf
IC ADC 125MHZ SOT1152-1 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3.9A 29.6 MOHM datasheet.pdf
BERGSTIK II DUAL RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf