Vishay/BCcomponents MRS16000C1302FRP00
MRS16000C1302FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C1302FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C1302FRP00.pdf
Availability of MRS16000C1302FRP00
QUANTITY
MRS16000C1302FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C1302FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS16000C1302FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C1302FRP00
Related LinksMRS16000C, MRS16000C1302FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C1302FRP00 Details Description
Related parts for MRS16000C1302FRP00
JACK PC SNAP-FIT VERTICAL STEEL datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
SSD 152GB SCSI datasheet.pdf
IC REG LDO 3.9V 50MA SNT6A datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 10.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUSHING 0.343" NYLON BLACK datasheet.pdf
PRESSURE MODULE 0-5 PSID datasheet.pdf
OSC TCXO 16.32MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf