JAE Electronics KX14-30K8D-E650E
KX14-30K8D-E650E picture photo
Mfg. Part Number
KX14-30K8D-E650E
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 0.8MM 30POS SMD GOLD
Datasheet Download
KX14-30K8D-E650E.pdf
Availability of KX14-30K8D-E650E
QUANTITY
KX14-30K8D-E650E Order Process
Ship out your order
Specifications of KX14-30K8D-E650E
Internal Part NumberEIS-KX14-30K8D-E650E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesKX14
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions30
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights10mm, 11mm, 12mm
Height Above Board0.376" (9.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KX14-30K8D-E650E
Related LinksKX14-30K, KX14-30K8D-E650E Datasheet, JAE Electronics Distributor
KX14-30K8D-E650E Details Description
Related parts for KX14-30K8D-E650E
CONN HEADER 50POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC 4-BIT BUS SW 2-PORT 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 40W datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2C037FP-4,5C1-2 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR O/D SGL DFN1409-6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf