API Delevan S1210-823G
S1210-823G picture photo
Mfg. Part Number
S1210-823G
Brief Description
FIXED IND 82UH 137MA 8.5 OHM SMD
Datasheet Download
S1210-823G.pdf
Availability of S1210-823G
QUANTITY
S1210-823G Order Process
Ship out your order
Specifications of S1210-823G
Internal Part NumberEIS-S1210-823G
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS1210
Material - CoreFerrite
Inductance82µH
Tolerance±2%
Current Rating137mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8.5 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 2.5MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm)
Height - Seated (Max)0.101" (2.57mm)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S1210-823G
Related LinksS1210, S1210-823G Datasheet, API Delevan Distributor
S1210-823G Details Description
Related parts for S1210-823G
RES ARRAY 12 RES 100 OHM 24SSOP datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR AIRFLOW 30 SCCM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 12.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf