JAE Electronics KX14-60K5D-E1000E
KX14-60K5D-E1000E picture photo
Mfg. Part Number
KX14-60K5D-E1000E
Brief Description
CONN RCPT 0.8MM 60POS SMD GOLD
Datasheet Download
KX14-60K5D-E1000E.pdf
Availability of KX14-60K5D-E1000E
QUANTITY
KX14-60K5D-E1000E Order Process
Ship out your order
Specifications of KX14-60K5D-E1000E
Internal Part NumberEIS-KX14-60K5D-E1000E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesKX14
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions60
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights7mm, 8mm, 9mm
Height Above Board0.258" (6.55mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KX14-60K5D-E1000E
Related LinksKX14-60K, KX14-60K5D-E1000E Datasheet, JAE Electronics Distributor
KX14-60K5D-E1000E Details Description
Related parts for KX14-60K5D-E1000E
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P4C SHIELDED datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 520MA 440 MOHM datasheet.pdf