Vishay/Dale RWR81S6R80FSB12
RWR81S6R80FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6R80FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6R80FSB12.pdf
Availability of RWR81S6R80FSB12
QUANTITY
RWR81S6R80FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6R80FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S6R80FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6R80FSB12
Related LinksRWR81S6, RWR81S6R80FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6R80FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S6R80FSB12
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 50W OUT T/H datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 13.33V 500MW SOD323F datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 14.6MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSHRINK MULTI WALL 1/2-6" BLA datasheet.pdf
FEMALE RECEPTACLE 7WAY datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V C0G 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf