JAE Electronics KX15-70KLDLE
KX15-70KLDLE picture photo
Mfg. Part Number
KX15-70KLDLE
Brief Description
CONN PLUG 0.8MM 70POS R/A SMD AU
Datasheet Download
KX15-70KLDLE.pdf
Availability of KX15-70KLDLE
QUANTITY
KX15-70KLDLE Order Process
Ship out your order
Specifications of KX15-70KLDLE
Internal Part NumberEIS-KX15-70KLDLE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package115
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesKX15
PackagingTray
Connector TypePlug, Center Strip Contacts
Number of Positions70
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.226" (5.74mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KX15-70KLDLE
Related LinksKX15-7, KX15-70KLDLE Datasheet, JAE Electronics Distributor
KX15-70KLDLE Details Description
Related parts for KX15-70KLDLE
RES ARRAY 4 RES 27 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
TRANS PNP 160V 1.5A TP datasheet.pdf
LP 5.08/16/90 3.2SN OR datasheet.pdf
DIODE ZENER 200V 5W T18 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
POT 1.5K OHM 500W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CABLE ASSY ETHERNET CIRC datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf