United Chemi-Con KXG350VB68RM18X20LL
KXG350VB68RM18X20LL picture photo
Mfg. Part Number
KXG350VB68RM18X20LL
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
KXG350VB68RM18X20LL.pdf
Availability of KXG350VB68RM18X20LL
QUANTITY
KXG350VB68RM18X20LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KXG350VB68RM18X20LL
Internal Part NumberEIS-KXG350VB68RM18X20LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current550mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KXG350VB68RM18X20LL
Related LinksKXG350VB6, KXG350VB68RM18X20LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KXG350VB68RM18X20LL Details Description
Related parts for KXG350VB68RM18X20LL
CONN HDR BRKWAY .100 70POS VERT datasheet.pdf
IC FAN CNTRL/DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT 4CH BUF OUT 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 20W D2PAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 5.43K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf