Vishay/Dale RNC55J69R8BSRSL
RNC55J69R8BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J69R8BSRSL
Brief Description
RES 69.8 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J69R8BSRSL.pdf
Availability of RNC55J69R8BSRSL
QUANTITY
RNC55J69R8BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J69R8BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J69R8BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J69R8BSRSL
Related LinksRNC55J6, RNC55J69R8BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J69R8BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J69R8BSRSL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 30POS datasheet.pdf
INTERFACE CBL IDC MALE 45MM 64PL datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP HIGH datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1M OHM 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 28.4 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf