United Chemi-Con KXG400VB10RM10X20LL
KXG400VB10RM10X20LL picture photo
Mfg. Part Number
KXG400VB10RM10X20LL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
KXG400VB10RM10X20LL.pdf
Availability of KXG400VB10RM10X20LL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KXG400VB10RM10X20LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KXG400VB10RM10X20LL
Internal Part NumberEIS-KXG400VB10RM10X20LL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXG
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current140mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KXG400VB10RM10X20LL
Related LinksKXG400VB1, KXG400VB10RM10X20LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KXG400VB10RM10X20LL Details Description
Related parts for KXG400VB10RM10X20LL
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SHIELD PLATE BTTM FOR ZX40 PLUG datasheet.pdf
SENS 500PSI 7/16-20 UNF 2B 20MA datasheet.pdf
RES SMD 332K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 150PS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
ATTENUATOR 0805 SMD 3 DB datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 2A TO-220FP-5 datasheet.pdf