United Chemi-Con KXG400VB121M18X35LL
KXG400VB121M18X35LL picture photo
Mfg. Part Number
KXG400VB121M18X35LL
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
KXG400VB121M18X35LL.pdf
Availability of KXG400VB121M18X35LL
QUANTITY
KXG400VB121M18X35LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KXG400VB121M18X35LL
Internal Part NumberEIS-KXG400VB121M18X35LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current865mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KXG400VB121M18X35LL
Related LinksKXG400VB1, KXG400VB121M18X35LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KXG400VB121M18X35LL Details Description
Related parts for KXG400VB121M18X35LL
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS + 3PWR TYPE M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 45.3 OHM 1% 5W datasheet.pdf
TOOL DF5A CRIMPING ACCESSORY datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FLEX POLY MOLDED PART datasheet.pdf
CONN CIRCULAR PLUG 4 POS SMD datasheet.pdf