United Chemi-Con KXG400VB68RM18X25LL
KXG400VB68RM18X25LL picture photo
Mfg. Part Number
KXG400VB68RM18X25LL
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
KXG400VB68RM18X25LL.pdf
Availability of KXG400VB68RM18X25LL
QUANTITY
KXG400VB68RM18X25LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KXG400VB68RM18X25LL
Internal Part NumberEIS-KXG400VB68RM18X25LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current585mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KXG400VB68RM18X25LL
Related LinksKXG400VB6, KXG400VB68RM18X25LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KXG400VB68RM18X25LL Details Description
Related parts for KXG400VB68RM18X25LL
RES SMD 464 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 640MA 120 MOHM datasheet.pdf
SLDSW 8A 1.2M NONE datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 296MA 4.6 OHM SMD datasheet.pdf
MODEL 711 TAP SWITCH 7A 125V datasheet.pdf
CBL RIBN 68COND 0.025 NAT 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
PHOTOMOS RELAY RF 100V 120MA datasheet.pdf