Amphenol Industrial PT06CP-14-12S
PT06CP-14-12S picture photo
Mfg. Part Number
PT06CP-14-12S
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06CP-14-12S.pdf
Availability of PT06CP-14-12S
QUANTITY
PT06CP-14-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06CP-14-12S
Internal Part NumberEIS-PT06CP-14-12S
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06CP-14-12S
Related LinksPT06CP, PT06CP-14-12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06CP-14-12S Details Description
Related parts for PT06CP-14-12S
HEX STANDOFF 4-40 BRASS 1/4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.49V 8SOIC datasheet.pdf
RESISTOR 390K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 400V SCREW datasheet.pdf
RES 560K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 18.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 63VDC AXIAL datasheet.pdf