United Chemi-Con KXG400VB6R8M10X16LL
KXG400VB6R8M10X16LL picture photo
Mfg. Part Number
KXG400VB6R8M10X16LL
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
KXG400VB6R8M10X16LL.pdf
Availability of KXG400VB6R8M10X16LL
QUANTITY
KXG400VB6R8M10X16LL Order Process
Ship out your order
Specifications of KXG400VB6R8M10X16LL
Internal Part NumberEIS-KXG400VB6R8M10X16LL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KXG400VB6R8M10X16LL
Related LinksKXG400VB6, KXG400VB6R8M10X16LL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KXG400VB6R8M10X16LL Details Description
Related parts for KXG400VB6R8M10X16LL
RES SMD 4.64K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
OSC XO 470.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC VTM 1.5V 115A SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 15POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
MINITEK PWR HEADER datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 1.1UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf